Strona główna
WIELKI POST 2010 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
18.02.2010.

"JEZUS PROPONUJE: ZAJRZYJMY DO IZDEBKI SERCA"

 posypmy głowy popiołemWieczorna Msza święta w Środę Popielcową jak zwykle zgromadziła wielu wiernych w kościele parafialnym. Mniej więcej w tym samym czasie wierni z Kościołów filialnych również uczestniczyli w Eucharystii. Tradycyjnym obrzędem liturgii było tego posypanie głów popiołem. Jak przeżywać rozpoczynający się czterdziestodniowy okres pokuty?

W homilii Ksiądz Proboszcz akcentował przede wszystkim wezwanie Jezusa do przypatrzenia się własnemu sercu, aby przemiana człowieka dokonała się od wewnątrz.

Zachęcam do lektury Orędzia Ojca Świętego Benedykta XVI na Wielki Post. Naprawdę warto! Papież wielkopostne rozważania koncentruje wokół pojęcia sprawiedliwości. Odchodząc od ludzkiego jej rozumienia, zwraca nam uwagę na Bożą sprawiedliwość.  Streszczeniem papieskiego Orędzia są słowa Benedykta XVI wypowiedziane podczas Liturgii w środę Popielcową: "Pierwszym aktem sprawiedliwości jest uznanie własnej nieprawości i tego, że jest ona zakorzeniona w sercu, samym centrum osoby ludzkiej".

Papież również wyjaśnił gest posypania głowy popiołem: "To zasadniczo gest pokory, który oznacza: uznaję się za tego, kim jestem, kruchym stworzeniem uczynionym z ziemi, którego przeznaczeniem jest ziemia, lecz stworzonym także na obraz Boga i przeznaczonym dla Niego. Prochem - tak, ale umiłowanym, ukształtowanym przez Jego miłość, ożywionym przez Jego tchnienie, zdolnym także do okazania Mu nieposłuszeństwa w wyniku ulegania pokusie pychy i samowystarczalności".

 

Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych:

 

W piątki Droga Krzyżowa: godz. 17.00 – z udziałem dzieci, 17.30 – dla młodzieży i dorosłych

W niedziele Gorzkie Żale – godz. 17.30

Zmieniony ( 12.11.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »