Aby więcej grało Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
19.03.2010.

Aby więcej grało.

Po zimowej przerwie powoli wracamy do dalszych prac związanych z naprawą naszych neogotyckich organów.

Na 16 kwietnia zaplanowany mamy pierwszy koncert w czasie Mszy św. z racji 670-Lecia Jubileuszu powstania naszego miasta. Jesteśmy pewni, że w tym dniu organy zachwycą już nas o wiele bogatszym brzmieniem. Dzisiaj z Odrów wróciły już następne głosy po gruntownej naprawie. Są to piszczałki pierwszego manuału: bordun – już na swoim miejscu i wstępnie zintonowany i nastrojony,  rohrfloete, gedackt, viola di gamba. Zaraz po Wielkanocy pozostałe zostaną zamontowane i przygotowane pod względem brzmieniowym. Jak bardzo dbamy o to by zachować pierwotny charakter instrumentu niech świadczy fakt zamiany nieoryginalnych porcelanek na manubriach  (registry włączające poszczególne głosy z ich nazwami) na oryginalne z zachowaną  dawną gotycką pisownią. Porcelanki zostały wykonane w Niemczech i wklejone właśnie dzisiaj.

Wykonanie całego nowego prospektu (piszczałki widoczne na przedzie szafy organowej) jednak trochę potrwa.

Najprawdopodobniej dopiero na jesień wszystko wróci na swoje miejsce.

Firma pana Mollina i jej pracownicy są bardzo zapracowani. W tym roku montują także zupełnie nowe organy wykonane przez nich w Wadowicach w kościele papieskim. Już rozpoczęli gruntowny remont sławnych na cały świat organów oliwskich. Tym bardziej większa nasza wdzięczność za to, że zajmują się także naszym instrumentem.

Można zajrzeć na stronę firmy http://www.mollin-organy.pl/

O następnych wydarzeniach będziemy informować. Mamy nadzieje już wkrótce.