Strona główna
Remont organów Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: ks. Ryszard Baran   
03.07.2010.

DALSZE PRACE PRZY  ORGANACH

prace przy piszczałkachZakończyły się prace ( tzw. drugi etap) związane z renowacją naszych bobolickich organów. Obecnie przy organach pracują znowu panowie z Zakładu Organmistrzowskiego Pana Mollina. Zajmują się dalszym remontem instrumentu. Do szafy organowej wracają następne głosy po gruntownej renowacji w zakładzie organmistrzowskim. Wśród nich ten najpotężniejszy ze wszystkich - violonbas, szesnastostopowy głos pedałowy podkreślający swoim brzmieniem  barwę instrumentu.  Do połowy sierpnia wrócą już pozostałe głosy w pedale i I manuale. Prospekt organowy z nowymi, cynowymi piszczałkami zamontujemy w przyszłym roku.

 

 

 

 

 

Konserwacja szafy organowej

Rozpoczęliśmy dalsze prace ( tzw. drugi etap) związane z renowacją naszych bobolickich organów. Szafa organowa jest także swoistym zabytkiem, który (podobnie jak środek instrumentu) musi być zakonserwowany i odrestaurowany.  Przed konserwacją została wykonana dokumentacja fotograficzna wraz z opisem. Będą usunięte wszystkie zabrudzenia, przemalowania, elementy drewniane uszkodzone przez owady zostaną zaimpregnowane. Zrekonstruowane będą także brakujące elementy drewniane i metalowe. Prace zakończy położenie warstwy zabezpieczającego werniksu i dokumentacja powykonawcza. Pracę wykonują konserwatorzy z Torunia, Państwo Bożena i Marcin Fauskowie. Serdeczne dzięki Panom Andrzejowi Jarzyńskiemu i Leszkowi Pawłowskiemu za wypożyczenie i postawienie rusztowań w kościele.  Konserwacja szafy będzie trwać najprawdopodobniej do końca miesiąca. Dziękujemy Państwu Durałom, bo także konserwatorów z radością przyjęli  pod swój dach.

 

   

 

 

  

 

Zmieniony ( 12.11.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »