Strona główna
Wigilia Paschalna Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
26.04.2011.

Alleluja!!!

Chrystus Zmartwychwstał – Prawdziwie Zmartwychwstał!!!

 

 Zmartwychwstanie jest podstawową i najważniejszą prawdą chrześcijaństwa. Bez Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa nie było by Kościoła, sakramentów i daremna była by nasza wiara. Wigilia Paschalna w Wielka Sobotę to jest moment, w którym przeżywamy Zmartwychwstanie Chrystusa. Jego przejście ze śmierci do życia. Msza Rezurekcyjna jest uroczystym ogłoszeniem tego faktu.  

 

 

 Uroczyste odśpiewanie Alleluja wprost mówi, że On żyje.  Chrystus jest światłem, dlatego też akcentuje sie ogień i światło z Paschału (symbol Chrystusa Zmartwychwstałego). On rozświetla naszą drogę.

Liturgia również pokazuje jak Bóg opiekuje się człowiekiem od momentu stworzenia świata. W rozbudowanej Liturgii Słowa poznajemy naszą historię zbawienia. Chrystus nasze życie podprowadza nas do Boga i Jego chwały.

 Sakrament chrztu jest naszym przejściem ze śmierci do życia. A Jezus dokonał to jako pierwszy. Te wszystkie momenty Liturgii Wigilii Paschalnej ukazują nam fakt, że Chrystus nie zostawia nas samych i jest zawsze z nami w Eucharystii.

 

 

 

 

 

Po zakończeniu Wigilii Paschalnej Jezus Eucharystyczny przeniesiony został do grobu już bez welonu, bo On żyje. Tam pozostał do porannej Uroczystej Mszy Świętej Rezurekcyjnej, która ogłasza wszystkim, że Jezus Zmartwychwstał. Stąd procesja ulicami miasta by wszyscy usłyszeli że On żyje.

 

 

Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary
składają jej wierni uwielbień swych dary.
Odkupił swe owce Baranek bez skazy,

pojednał nas z Ojcem i zmył grzechów zmazy.

Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy,
choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy.
Maryjo, Ty powiedz, coś w drodze widziała?

Jam Zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.

Żywego już Pana widziałam grób pusty
i świadków anielskich, i odzież, i chusty.
Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja,
a miejscem spotkania będzie Galilea.

Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy,
o Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy.

(Sekwencja Wielkanocna)

Zmieniony ( 12.11.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »