Strona główna
chorały Bacha i Brahmsa Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: ks. Ryszard Baran   
10.06.2011.

 

Chorały Bacha i Brahmsa.

 

 

 

     

Przed południem o godz. 11.00 w kościele parafialnym zgromadziło się wiele osób.

Pretekstem tego zgromadzenia był koncert organowy w wykonaniu koszalińskiego organisty pana Wacława Kubickiego. Zaprosiliśmy go w tym dniu aby zaprezentował już w całości odrestaurowany instrument gościom z Niemiec, byłym mieszkańcom Bobolic. Z powodu nocnej burzy mieliśmy niemałe kłopoty z energią elektryczną. Zostały uszkodzone główne zabezpieczenia i w kościele po prostu zgasło światło. Na szczęście energetyka bobolicka stanęła na wysokości zadania a nasz najlepszy elektronik p. Zdzisław Worońko poradził sobie z usterką wewnątrz kościoła. Silnik napędzający dmuchawę ożył a miechy napełniły się orzeźwiającym powietrzem, które mogło już bez trudu popłynąć do wiatrownic i piszczałek.

Cieszyliśmy się znowu tym brzmieniem czarownym, które z organów wydobywał pan Wacław dając krótki koncert na który złożyła się prezentacja kilku chorałów Bacha i Brahmsa. Nasi goście nie kryli wzruszenia powracając pewnie myślami do czasów swojego dzieciństwa i młodości kiedy podobną muzykę słyszeli w tym kościele. Gościom z Niemiec towarzyszyła także liczna grupa dzisiejszych mieszkańców Bobolic, w tym młodzież z gimnazjum wraz z dyrektorem p. Dariuszem Michalakiem. Zainteresowanie taką muzyką daje nadzieję, że mieszkańcy będą z  przyjemnością uczestniczyć w koncertach festiwalowych, które planujemy w tym roku w miesiącach letnich, lipcu i sierpniu. Na początku lipca powinniśmy także już zakończyć remont naszego instrumentu zamontowaniem ostatnich niegrających piszczałek prospektowych. Przysłowiową „kropką nad i” będzie intonacja i dostrojenie wszystkich głosów.

  

   

 

 

Zmieniony ( 12.11.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »