Strona główna
Boczne ołtarze Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
17.07.2011.

Boczne ołtarze w naszym kościele.

 

 

W wielu zabytkowych kościołach znajdują się boczne kaplice z ołtarzami poświęconymi świętym lub nawet fundatorom kościołów. Mają swoją historię i na trwałe wpisują się w historię obiektu i całej miejscowości. Nasz kościół budowany w 1886 roku w ówczesnym czasie był świątynią ewangelicką. Obecny ołtarz główny przesunięty był do przodu prezbiterium a ołtarze boczne w ogóle nie istniały. Po wojnie ołtarz główny przesunięto do tyłu i lekko podwyższono wstawiając w środku tabernakulum. Przez ten czas ołtarze boczne to dosyć prymitywne stoły nad którymi wisiały obrazy Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz ogromny obraz Wniebowzięcia NMP. Po drugiej zaś stronie podobnie; stół, obraz Jezusa Miłosiernego i św. Rodziny. Dlatego ucieszyła nas propozycja p. Zdzisława Śledziewskiego, który oświadczył, że chciałby takie ołtarze zbudować w naszym kościele. Pan Zdzisław już jest 14 lat w Anglii a w Londynie stworzył własną firmę zajmującą się sztukaterią - Cornices Centre. Projekt ołtarzy sporządził p. Tomasz Inda a pomysł w 5 tygodni został zrealizowany z sukcesem na miejscu w pracowni w Londynie. W ubiegłym tygodniu korzystając z uprzejmości firmy p. Jarzyńskich z Chociwli ich samochodem oba ołtarze szczęśliwie dotarły  przed drzwi naszego kościoła. W poniedziałek rozpoczął się montaż a wszystko zakończono w piątek i od tej pory kościół zyskał nowy blask. Nowe neogotyckie ołtarze komponują się w wystrój. Wyglądają tak jakby zawsze tutaj były. Wypada pogratulować wspaniałych zdolności ludzi, którzy nie marnują swojego talentu i są doceniani nawet poza granicami naszego kraju. Pozostajemy wdzięczni za ten wielki dar przed Panem, któremu polecamy wszystkich, którzy to dzieło stworzyli, mam nadzieję także dla następnych pokoleń.

                 (tekst i zdjęcia ks. Ryszard Baran)

Zmieniony ( 12.11.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »