Strona główna
Hubertus 2013 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: ks. Ryszard Baran   
13.11.2013.
Hubertus 2013
Tradycją poprzednich lat w dniu 08 listopada o godz.  18.00 rozpoczęła się Msza św. Hubertowska w intencji myśliwych, leśników oraz ich rodzin. 
 

Tradycją poprzednich lat w dniu 08 listopada o godz.  18.00 rozpoczęła się Msza św. Hubertowska w intencji myśliwych, leśników oraz ich rodzin.  Uroczystość była także okazją by Panu Bogu podziękować za 20 lat pracy w Bobolicach Ks. proboszcza Ryszarda Barana.  Mszy św. przewodniczył  jak każdego roku Ks. Biskup Paweł Cieślik.  O oprawę muzyczną uroczystości zadbali profesorowie, p. Bogdan Narloch – organy i p. Roman Gryń – trąbka oraz chór parafialny. Oprócz Bpa Pawła hubertowską uroczystość swoją obecnością zaszczycili władze naszego miasta z P. Burmistrz Mieczysławą Brzozą, Przewodniczącym Rady Miejskiej p. Zdzisławem Czarneckim oraz jego zastępcą p. Markiem Golasem. Polski Związek Łowiecki w Koszalinie  reprezentowali kol. Ignacy Jóźwiak, Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej, kol. Kazimierz Weksej, Członek Okręgowej Rady Łowieckiej oraz kol. Marek Plewa, Przewodniczący Komisji Kultury i Tradycji Łowieckiej ORŁ w Koszalinie. Ks. proboszcz przywitał także przedstawicieli Nadleśnictwa Bobolice, p. Adama Potockiego – Nadleśniczego oraz Huberta Napierałę, jego zastępcę. Koła Łowieckie na naszym terenie reprezentowali prezesi: kol. Witold Wiśniewski i myśliwi warszawskiego KŁ „Wataha”, kol. Przemysław Prus –Głowacki i myśliwi bobolickiej „Ponowy”, kol. Krzysztof Załuska i myśliwi koszalińskiego „Wilka”, oraz kol. Kazimierz Gmerek z myśliwymi  także koszalińskiego KŁ „Oręż”. „ Nasza ziemia jest dla nas wielkim darem, ale równocześnie zadaniem, jak dbamy o świat w którym żyjemy. Czy chcemy aby był piękny, bogaty w różne formy życia. Jak zachowujemy się wobec przyrody.?” – pytał na początku Mszy św. Ks. Biskup Paweł . W swojej homilii podziękował za zaproszenie na Uroczystość św. Huberta. Cieszył się z faktu, że wielu na tę uroczystość przybyło. Mówił o spotkaniu z Bogiem w tej niezwykłej, pięknej scenerii.  „Z Bogiem, który jest sprawcą wszelkiego piękna. Bóg, który miłuje całe stworzenie  i przemierza drogami naszych miast i wsi by nam powiedzieć dziś chcę zatrzymać się w twoim domu, jak Zacheuszowi z dzisiejszej Ewangelii.

Kajros, czas zbawienia, okazja, której nie można przeoczyć. Czas zbawienia dla Zacheusza i Huberta. Czasem zbawienia jest chwila w której przebywamy. Poszukiwanie Zacheusza uwieńczone zostało powodzeniem.  Od spotkania z Chrystusem rozpoczyna się nowe życie Zacheusza a także św. Huberta. Czas nawiedzenia Boga jest jedynym i niepowtarzalnym momentem. Od odpowiedzi na nie zależy zbawienie człowieka.  Przedziwne spotkanie z Chrystusem, które jest na początku nawrócenia Zacheusza i Huberta. Wyjdźmy i my ochoczo na spotkanie z Panem.  Zacheusz i św. Hubert dają nam przykład jak można zmienić serce. Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu. Dziękujemy dziś Panu za to spotkanie z Bogiem Odkupicielem i z Bogiem Stwórcą.  Lasy w które obfituje ta okolica są wspaniałym darem Boga i umiejmy szanować ten niezwykły dar bez którego nie byłoby naszego życia. Niech więc te lasy będą miejscem waszego zatrudnienia i pracy, niech przynoszą pomoc w postaci licznych pokarmów. „

Po Komunii św. prof. Narloch zaprosił słuchaczy na krótki koncert. Duet wykonał cztery utwory: ” Pieśń wieczorna”  Szuberta, „Ave Maria” Cacciniego, Etiuda Fr. Chopina oraz „ Cavantina”  Kurpińskiego. Występ został przyjęty bardzo gorąco przez słuchaczy. Po koncercie był czas na wypowiedzi gości. Władze miasta wręczyły Ks. proboszczowi akt nadania tytułu „Zasłużony dla Gminy Bobolice”, jak napisano „w uznaniu za inicjowanie wielu przedsięwzięć kulturalnych i społecznych, w tym wieloletnią realizację na terenie Gminy Bobolice programów konserwatorskich i restauratorskich oraz otwartość na różne formy współpracy z lokalnym samorządem”. Prezes ORŁ kol. Ignacy Jóźwiak wręczył ks. proboszczowi medal „zasłużony dla łowiectwa ziemi koszalińskiej”. Z racji Jubileuszu ks. proboszcz przyjął wiele serdecznych życzeń i prezentów na które zapewne  aż tak nie zasłużył. W końcowym wystąpieniu podziękował za piękną współpracę i pomoc, których przez ten cały okres 20 lat doświadczał od wielu ludzi i instytucji. Dzięki temu mogliśmy wspólnie zmienić oblicze tej parafii, gdy idzie o remont i upiększanie naszych kościołów. Po Mszy św. wszyscy zostali zaproszeni na biesiadę myśliwską na plac parafiadowy, gdzie mogli skosztować pieczonego dzika i wspaniałego myśliwskiego bigosu. Serdeczne podziękowania wszystkim, którzy tegorocznego Hubertusa przygotowali. Szczęść Boże.

 

Galeria

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia wykonał Tomek Piskorowski, przyszły sokolnik.

 

 

 

Zmieniony ( 12.11.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »