Strona główna
Koncerty organowe Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: ks. Ryszard Baran   
28.07.2014.

W ramach 48 Międzynarodowego Festiwalu Organowego w dniu 26 lipca br. o godz. 18.30 gościliśmy w naszym mieście i kościele wspaniałych artystów na pierwszym w tym roku koncercie.

Festiwal Organowy w pierwszym rzędzie gromadzi miłośników tego instrumentu, lecz jego dopełnieniem jest występ także innych artystów. Podobnie było i tym razem. Słowo o muzyce będące również komentarzem wprowadzającym w poszczególne utwory głosił p. Andrzej Zborowski. Znany nam z poprzednich koncertów. Z recitalem organowym wystąpiła Elżbieta Włosek-Żurawiecka, organistka koncertowa z Rybnika. Znana nie tylko w kraju ale także poza jego granicami. Zaprezentowała Tańce renesansowe dworu królewskiego Francji z XVI w. – Claude Gervaise, Preludium chorałowe J.S. Bacha „Liebster Jesu, wir sind hier”, Sortie C. Franca, „Taneczne obrazki” M. Sawy oraz „Modlitwę” i Toccatę z suity gotyckiej op.25. Pani Elżbiecie towarzyszył 12-letni syn Franek pełniący rolę registratora (zmieniał głosy organowe po każdym utworze, lub w trakcie). To była pierwsza część koncertu. W drugiej wystąpił chór młodzieżowy kierowany przez Piotra Karwowskiego Parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej. Dyrygent w 2008 r. uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Chór „Schola cantorum misericordis Christi” powstał w 1996 r.  liczy 80 osób w wieku od 7 do 25 lat. Do nas przyjechało 40 ponieważ tyle mógł zmieścić autokar. Chór koncertował w wielu miastach Polski oraz poza granicami kraju. Śpiewał podczas uroczystej Mszy św. z Ojcem św. Janem Pawłem II 10 czerwca 1999 r. w Siedlcach. W swoim dorobku ma nagranie dziewięciu płyt CD oraz cykl audycji radiowych pt. „Szkoła śpiewu liturgicznego”. W Bobolicach zaprezentował szereg pieśni Maryjnych, biorąc pod uwagę tytuł naszego kościoła (Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Zgromadzeni na koncercie docenili wspaniały poziom artystyczny prezentowanych utworów i na zakończenie nagrodzili młodych artystów gromkimi brawami na stojąco.

Przed nami następny koncert, w sobotę 02 sierpnia o godz. 18.30. Wystąpi niemiecki organista Hartwig Barte-Hanssen, oraz Orkiestra Bałałajkowa Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. Serdecznie zapraszamy.!

Zmieniony ( 12.11.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »