Strona główna
II Koncert Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: ks. Ryszard Baran   
04.08.2014.
Wysłuchaliśmy drugiego koncertu zaplanowannego w ramach 48 Międzynarodowego Festiwalu  Organowego.

  

 

Tym razem naszym pierwszym gościem był znany organista niemiecki Hartwig Barte-Hanssen. Studiował studiował organy na uniwersytecie w Hamburgu, a także w konserwatorium w Salzburgu kompozycję u Eberharda Mullera. Występował z recitalami i koncertami w prawie wszystkich wielkich miastach Europy. Obecnie jest organistą i chórmistrzem w kościele św Boromeusza w Wilster (koło Hamburga), oraz dyrygentem chóru bachowskiego. Recital rozpoczął utworem Ennio Cominetti Vocis Mariae napisanym specjalnie dla niego. Niemcy to ojczyzna Bacha i nie mogło tego kompozytora zabraknąć ? ?Partita diverse sopra il corale? Allein Gott in der Hoh sei Ehr. Bardzo trudny technicznie i dosyć długi utwór. Przepiękne były także Offertoria Felixa Augera.

 W drugiej części pod dyrekcją Sergiusza Owodoka wystąpiła Orkiestra Bałałajkowa Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. Została utworzona w 1975 r. Od 2003 zespołem kieruje Sergiusz Owodok. Orkiestra liczy 40 osób, wśród których są zarówno studenci Uniwerystetu, jak i wykładowcy tejże uczelni. Orkiestra ma w repertuarze ponad 150 utworówróżnych, w różnych stylach i gatunkach muzycznych. U nas wykonał dziewięć utworów i na bis poloneza ?Pożegnanie Ojczyzny? Michała Ogińskiego. Koncert rozpoczął ?Taniec z muzyki do wiosennej bajki? Piotra Czajkowskiego. Następnie Fantazja na temat rosyjskiej pieśni ? ?Wieczornyj Dzwon? Aleksandra Masołowa. Wykonano także muzykę innych kompozytorów takich jak: Wiera Garodowskaja, Aleksander Kramko czy Sergiej Ledowski. Muzyka przepiękna w duchu rosyjskiej kultury. Młodzi wykonawcy ciepło zostali przyjęci i z wielkim wzruszeniem przez bobolicką publiczność. Brawa na stojąco po zakończeniu koncertu są tego najlepszym przykładem. Szkoda, że to już koniec. Miejmy nadzieję, że zapoczątkowana tradycja naszych koncertów będzie kultywowana przez następne lata. Bardzo dziękujemy. Koncert prowadził i swoim słowem opatrzył p. Wacław Kubicki, wieloletni katedralny organista, profesor szkoły muzycznej w Koszalinie a obecnie także wykładowca na Studium Organistowskim w Koszalinie.

 

Zmieniony ( 12.11.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »