Strona główna
koncert kolęd Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: ks. Ryszard Baran   
22.01.2015.
              

Koncert kolęd

Święta Bożego Narodzenia są bardzo ważne w kulturze chrześcijańskiej. Już od pierwszych dni grudnia ludzie niecierpliwie oczekują tego święta. Z Bożym Narodzeniem związanych jest bardzo wiele różnego rodzaju tradycji, jak dzielenie się opłatkiem, dwanaście potraw wigilijnych czy śpiewanie kolęd. Każdy z tych zwyczajów posiada własną, magiczną wręcz symbolikę.

 

  

Wiele osób uważa, że kolędy posiadają swoje źródła już w czasach starożytnego Rzymu. Dla Rzymian bardzo ważne były calendae styczniowe. Dzień ten był szczególny, ponieważ od 153 roku przed Chrystusem w dniu 1 stycznia konsulowie obejmowali swoje urzędy.

Po pewnym czasie w wyniku dekretu Cezara, dzień 1 stycznia został uznany początkiem roku. Właśnie z tej okazji w Rzymie świętowano, składano sobie podarki oraz śpiewano pieśni. Chrześcijanie przejęli owe zwyczaje oraz połączyli je z czasem Bożego narodzenia, które było uważane za początek nowego czasu.

 

Tradycja mówi, że św. Franciszek z Asyżu jest autorem pierwszej kolędy. Była ona śpiewana w specjalnie zorganizowanej szopce. Najstarszą znaną kolędą w naszym kraju jest pieśń „Zdrów Bądź królu anielski”. Została ona napisana w 1424 roku. Z kolei najsłynniejszą kolędą na całym świecie jest „Cicha noc”. O jej sławie świadczy fakt, że została przetłumaczona na ponad 300 języków, dialektów itp. Została napisana w 1818 roku w małym alpejskim mieście w Austrii. Jej autorami byli Józef Mohr (wikary tamtejszego kościoła) oraz Franz Gruber (był on organistą Mohra).

 

W przeciwieństwie do innych elementów bożonarodzeniowej tradycji, kolędy nie są popularne tylko i wyłącznie w Polsce. Bardzo wiele krajów posiada własne pieśni. Wśród polskich kolęd śpiewanych przez chór znalazły się także kolęda amerykańska, francuska i ukraińska. Oczywiście również wspomniana już „Cicha noc”. Przy organach pan prof. Bogdan Narloch jak co roku towarzyszył naszemu chórowi za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni.

 

 

 

 

Zmieniony ( 22.01.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »