Strona główna
Organy do Kurowa Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: ks. Ryszard Baran   
15.03.2015.

Organy do Kurowa???

 

Często się zastanawiam, dlaczego w naszych czasach (już po wojnie) w istniejących kościołach zniszczono tyle materialnych przedmiotów. Wśród nich są właśnie organy. W parafii były one w każdym kościele filialnym. Niektórzy jeszcze pamiętają jak grały. Komu to przeszkadzało i dlaczego wszystkie zniszczono? Do uratowania są jeszcze w Chmielnie. W Kurowie została tylko wiatrownica i kilka drewnianych piszczałek, rozwalony stół gry i poniszczone połączenia między klawiaturą a wiatrownicą.

Ciekawą propozycję przedstawił pan prof. Bogdan Narloch. Zadzwonił z zapytaniem, czy któryś z księży dekanatu nie chciałby zakupić organów do swojego kościoła. Sądzę, że mimo wszystko ogólna suma sprowadzenia, zamontowania i uruchomienia instrumentu jest dość wysoka. Trudno na wioskach wszystko utrzymać i pozwolić sobie na jeszcze dodatkowy luksus (jeżeli można tak powiedzieć). Z podobnymi sprawami daliśmy sobie radę więc zastanawiam się czy wspomniane organy nie mogłyby dodatkowo ustroić naszego kościoła w Kurowie. Wszak wspomniany instrument jest rzeczywiście dziełem sztuki. Dołączam link, proszę popatrzeć jak one wyglądają.

 Aby powiększyć kliknąć Grossere Bildergalerie ansehen

 

http://www.gebrauchtorgel.eu/de/pfeifenorgeln/Laycock-9-II-P

Zmieniony ( 15.07.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »