Strona główna
Wizytacja Parafii Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: ks. Ryszard Baran   
15.05.2015.

 

   Wizytacja parafii   

 

Wizytacja biskupa w parafii jest czynnością apostolską, pasterską. Biskup jako następca apostołów, i jak niegdyś oni sami, odwiedza parafię, by spotkać się z wiernymi i wspólnie przeżywać radość chrześcijańskiej wiary. Przyjeżdża by słuchać o radościach, wejść w nasze troski, by prosić Boga o błogosławieństwo dla naszego życia. Ksiądz biskup na wizytację przybywa zawsze jako gospodarz diecezji, by zapoznać się z sytuacją duszpasterską i gospodarczą parafii. Trzeba podkreślić, że wizytacja jest to nie tyle czas sprawdzania i kontroli, ale czas spotkań z wiernymi, czas umacniania ich wierności Chrystusowi, Ewangelii i Kościołowi. Wizytacja kanoniczna wskazuje też bardzo czytelnie, że biskup jest fundamentem oraz znakiem jedności Kościoła diecezjalnego, a jedność jest sprawą zasadniczą, o którą już Jezus prosił Ojca. Po drugie wizytacja biskupa w parafii ma wymiar kanoniczny. Wizytacji kanonicznej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego. Podczas wizytacji, ksiądz biskup poznaje charakterystykę parafii, życie religijne parafii, interesuje go przebieg katechizacji, oraz zapoznaje się z innymi formami duszpasterstwa występującymi w parafii. Wizytacja pasterska jest jakby duszą biskupiego posługiwania i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi. Właśnie tak objawia się ona w swojej prawdziwej istocie, czyli jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud, przynosząc mu pokój (Pastores gregis, nr 46).

 

 


 

Program wizytacji Ks. Biskupa Krzysztofa w Bobolicach

 

Niedziela 17 maja 2015

g.10.00 – Msza św. w Bobolicach, inauguracja wizytacji 

g. 11.30 – Msza św. na filii w Kurowie –  wikariusz

g. 12.30 – spotkanie  na świetlicy z mieszkańcami - obiad

g. 14.00 –kancelaria

g. 15.00 – poradnictwo + katecheci z dekanatu

g. 16.30 – spotkanie z Radą Parafialną, Caritas i zaproszonymi gośćmi

g. 18.00 – Msza św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania

po Mszy św. kolacja z księżmi dekanatu

 

Poniedziałek 18 maja 2015

 

g. 9.30 – spotkanie z p. Burmistrz i władzami miasta w ratuszu

g. 11.00 – Dyrekcja Gimnazjum w Bobolicach, apel młodzieży

g. 11.50 – katecheza (p. Ewelina Santysiak  )

g. 13. 00 – Środowiskowy Dom Samopomocy „Odnowa” – obiad

g.14.00 – Siostry Pallotynki  - Dom Pomocy Społecznej

g.14.30 – odwiedziny chorego

                

 

Zmieniony ( 15.05.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »