Strona główna
Hubertus 2016 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Tomasz Piskorowski   
05.11.2016.
Dnia 04.11 br. w kościele parafialnym w Bobolicach odbyła się msza św. hubertowska pod przewodnictwem ks. bp Pawła Cieślika. Zdjecia z tej uroczystości dostępne są ->TUTAJ<- 

Tradycją poprzednich lat leśnicy i myśliwi spotkali się w Dniu św. Huberta na wspólnej Mszy św. sprawowanej przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Pawła Cieślika w kościele parafialnym w Bobolicach. Liczne lasy, które są prawdziwym skarbem tej okolicy skupiają uwagę wielu ludzi, którzy w nich pracują lub odpoczywają. W granicach naszej gminy sąsiadują ze sobą cztery Koła Łowieckie: to bobolicka „Ponowa”, warszawska „Wataha” i koszalińskie „Wilk” i „Oręż”. W godzinach wieczornych w naszym kościele zgromadzili się leśnicy i myśliwi, ich rodziny i wielu sympatyków. Wśród zaproszonych gości mogliśmy powitać : Łowczego Okręgowego p. Janusza Rynkiewicza, Sekretarza Rady Okręgowej p. Adama Dropa, wiceprezes Rady Okręgowej p. Dorotę Chrzanowską. Członków Rady Okręgowej i przedstawicieli Lasów Państwowych, p. Adama Potockiego i Huberta Napierałę

Msza św. rozpoczęła się o godz. 18.00. Witając Ks. Biskupa i licznie zgromadzonych myśliwych, leśników i ich rodziny Ks. Proboszcz zauważył, że  tworzymy piękną tradycję   spotykając się przynajmniej  raz w roku na tej uroczystej Mszy św. by podziękować Panu Bogu za to, że „Bór nam darzył”. Za chwile spędzone na łonie natury w bliskości tej wspaniałej przyrody, która uspokaja i również przypomina o tym, że jesteśmy jej częścią, istotami trwale z nią złączonymi. Podziw dla otaczającego nas świata to również dziękczynienie dla Tego, „który to tak cudownie urządził.”

 Ks. Biskup Paweł mówił, że wszyscy powinniśmy być ekologami by chronić piękny świat stworzony przez Boga. Powołując się na encyklikę papieża Franciszka „Laudato si” celebrans powiedział, że świat to nasz wspólny dom, to jest to wszystko co nas otacza; ziemia i cały świat jest jak siostra z którą dzielimy istnienie.  Jak piękna matka  biorąca nas w swoje ramiona.  Świat to nasz wspólny dom w którym nie dzieje się dobrze. Trzeba pokochać ten świat, przyrodę i lasy. Wierzący w Boga są bardziej ekologiczni, niż inni. Chrześcijanie są najlepszymi z ekologów. Mają motywację ze względu na wiarę i dlatego szanują stworzenie. To dar pochodzący od Ojca. Człowiek nie jest częścią przyrody ale obrazem samego Boga. Świat nie jest Bogiem. Człowiek ma korzystać mądrze z zasobów ziemi, ma być za to odpowiedzialny. To nie ekologia zielonych aktywistów, to są skrajne ruchy, które głoszą pogardę dla człowieka jako szkodnika świętej matki ziemi. Z obsesją odmawiają oni osobie ludzkiej wszelkiej wyższości. Podejmują walkę o inne gatunki z wykluczeniem człowieka. Nie bronią natomiast godności istot ludzkich. Troska o środowisko naturalne musi się łączyć z troską o człowieka a zwłaszcza o najuboższych, wykluczonych, nienarodzonych, bezbronnych.  Uczestnicy ruchów ekologii, broniących zagrożonego gatunku jednocześnie z podobną determinacją nie bronią praw do zabijania ludzkich zarodków. Brońmy życia konsekwentnie. Troska o wspólny dom domaga się zmiany mentalności, przemiany kulturowej, nawrócenia.  Nie ma ekologii bez właściwej antropologii. Zredukowanie człowieka do świata przyrody tworzy wiele nowych problemów. Czyny etyczne wobec przyrody są niemożliwe bez dostrzeżenia szczególnej roli człowieka w świecie. A to nie możliwe bez odniesienia do Boga. Mamy stać się mądrymi, sprawiedliwymi gospodarzami domu. Trzeba zacząć od własnego podwórka by wprowadzić wizję troski o wspólny dom. Potrzebny jest dialog wszystkich ludzi. Trzeba zmieniać mentalność na poziomie jednostek. Odejść od postawy konsumpcyjnej. Słowo Boże wzywa nas do ekologicznego nawrócenia.  Nie można bezlitośnie eksploatować ziemi. Z nasze poczynania będziemy kiedyś odpowiadali przed Bogiem.  Chrześcijanie powinni być obrońcami dzieła Bożego. Prośmy o to byśmy mogli w szczególny sposób kochać ten świat i stworzenia. Na zakończenie Łowczy Okręgowy Janusz Rynkiewicz i Nadleśniczy p. Adam Potocki podziękowali Ks. Biskupowi, proboszczowi i wszystkim obecnym za przygotowanie tej uroczystości.

 

Zmieniony ( 26.02.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »