Strona główna
rok 2018 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: ks. Ryszard Baran   
22.08.2018.
Z żalem muszę przyznać, że nasza strona parafialna jest mocno zaniedbana. Właściwie poza ogłoszeniami parafialnymi i intencjami mszalnymi na poszczególne tygodnie nic się tam nowego nie dzieje. A przecież w parafii ostatnimi czasy i nie tylko ostatnimi  dzieją się rzeczy wielkie i takie zwyczajne, prozaiczne.
 
 
 

Oczekując na urlop, po przeżyciu wielu uroczystości, które niesie z sobą liturgiczny kalendarz, postanowiłem usiąść na chwilę i pomyśleć o tym wszystkim co już za nami i mniej więcej jakoś to wszystko opisać ilustrując zdjęciami.

W tym roku zajmujemy się kościołem parafialnym. Zaczęliśmy od rekonstrukcji witraży figuralnych w prezbiterium kościoła. Konieczne było przeołowienie całych okien i złożenie ich na nowo. Typowo konserwatorska praca, jak się później okazało z pewnymi trudnościami. Trzeba było niektóre elementy dorabiać na nowo, inne były pozamieniane. Trudno powiedzieć kto i kiedy cokolwiek przy nich robił, nie była to jednak fachowa robota a naprawianie błędów to dodatkowe stresujące zajęcie. Przy demontowaniu dolnych kwater trzeba było je skleić taśmą bo w tak złym były stanie. Mamy to już za sobą. W najbliższych dniach wróci ostatni, trzeci witraż. Renowacją zajmuje się pracownia witraży p. Krzysztofa Mazurkiewicza z Koszalina. Przy okazji odświeżono prezbiterium i postanowiliśmy niejako pójść dalej, podobnie zająć się całym kościołem. Od kwietnia trwają prace i idą już ku końcowi. Myślę, że efekt widoczny jest gołym okiem. Jakże przyjemnie usiąść i pokontemplować w tak czystej i pięknej świątyni. W tych remontach naszych kościołów już od wielu lat towarzyszy nam firma p. Tomasza Połchowskiego. Rozpoczęli od wymiany dachu na kościele w Kurowie. W ubiegłym roku zajęli się renowacją dachu i wieży kościoła w Poroście, by potem upiększyć wnętrze świątyni. Za poświęcony czas i pracę jestem im bardzo wdzięczny.

Przeżyliśmy także jubileuszową już dwudziestą Parafiadę. Organizowaną przez Radę Parafialną i Gminno-Miejski Ośrodek Kultury przy pomocy ZUKiO i Urzędu Gminy. To rodzinne święto ma jeż więc swoje tradycje i bardzo nas integruje. Pokreślić należy, że stworzyliśmy zespół ok. 50 osób, którzy bezpośrednio biorą udział w przygotowaniu tego festynu. Dlatego też nie jest to trudne pod względem logistycznym bo każdy wie czym ma się zajmować i za co jest odpowiedzialny.

W tym roku także zaprosiliśmy do naszego kościoła wspaniałych artystów, którzy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego u nas wystąpili. Mieliśmy przyjemność usłyszeć  dwa koncerty organowe w wykonaniu rosyjskich organistów.

07 lipca wystąpił Daniel Zaretsky oraz Trio Kamila Radzimowskiego. Natomiast 16 sierpnia Taras Baginets i chór Kameralny Filharmonii z Tajpej (Tajwan). Szczególnie drugi koncert zgromadził ogromną rzeszą melomanów. Miło było usłyszeć z  ust profesora Bogdana Narlocha dyrektora artystycznego festiwalu, że warto w Bobolicach te koncerty urządzać, ponieważ cieszą się coraz większą frekwencją. Po koncercie miły gest chórzystów, którzy stanęli przed drzwiami i pozdrawiali wszystkich wychodzących. Jeden z nich trzymał flagę Tajwanu i Polski. Po przeżytym Odpuście mam nadzieję na trochę wolniejszy czas i może wreszcie z profesorem pojedziemy na jakieś ryby. Czego jemu i sobie życzę z całego serca.                                             

 

PARAFIADA 2018

 

 

Koncerty 2018

 

 


  

 

 

Zmieniony ( 26.02.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »