Strona główna
Chmielno Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: ks. Ryszard Baran   
23.09.2019.
Kościół w Chmielnie - perła bobolickiej parafii

Kościół w Chmielnie został zbudowany na początku XX wieku. Pod względem architektonicznym różni się od pozostałych świątyń znajdujących się na terenie naszej parafii.

 

Kościół w Chmielnie, a właściwie jego elewacja była remontowana w 1994 r., a więc ćwierć wieku temu.

Niestety do parafii należą inne kościoły, które potrzebowały także generalnego remontu i na nich musieliśmy się skupić. Np. W kościołach Gozdu i Kurowa wymieniliśmy dachy. Podobnie było z naszą plebanią  budowaną jeszcze pod koniec XIX wieku. Po drodze jeszcze remont zabytkowych organów w parafii i w Kurowie. Wymiana okien we wszystkich kościołach filialnych. Gruntowny remont plebanii z zagospodarowaniem dolnych pomieszczeń. Powstały nowe sale przez lata wykorzystywane jako świetlica terapeutyczna dla naszych dzieci. W ubiegłym roku odnowiliśmy całkowicie kościół parafialny z przeołowieniem trzech zabytkowych witraży w prezbiterium. W tym roku kończymy wymianę okien w Poroście.

Jestem wdzięczny wszystkim mieszkańcom poszczególnych filii i parafii za ogromne zaangażowanie w to dzieło. Bez ich pomocy na pewno koszty byłyby o wiele większe i materialnie nie poradzilibyśmy sobie.  

Od pewnego czasu zwracamy się ku wspomnianemu na początku kościołowi w Chmielnie. Mamy zamiar wyremontować istniejące tam organy w nienajgorszym jeszcze stanie organmistrza Sauera, a także odnowić wnętrze kościoła, które gdzieś w latach 60 – tych było pomalowane byle jaką farbą. Na szczęście udało nam się to jakoś oczyścić i ukazały się oryginalne malowidła z czasów powstania kościoła, a więc z początku XX wieku, gdy majątkiem w Smęcinie zarządzał Ewald von Kleist, postać ważna dla samego kościoła w Chmielnie, ale także dla ówczesnej historii II Wojny Światowej. Dzięki staraniom p. Krzysztofa Rewkowskiego udało się nam namówić młodego artystę plastyka z Kirgistanu Danijara Bokaeva, który podjął się tego zadania i wspomniane prace rozpoczęliśmy już w tym miesiącu. Ogromnie liczę na życzliwość i zaangażowanie mieszkańców Chmielna i Ujazdu i pomoc w tym pięknym dziele odnowienia bardzo oryginalnego kościoła w naszej parafii. Dziękuję także za zaangażowanie w to dzieło pana Krzysztofa i p. Radnej Gminy Justyny Terleckiej. W ubiegłą sobotę mieliśmy okazję spotkać się z mieszkańcami na wspólnym grillu. Dziękujemy za to spotkanie. O przebiegu prac będziemy informować na bieżąco.

 

 

 

 

Zmieniony ( 26.02.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »