Strona główna
Chmieleńskie organy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: ks. Ryszard Baran   
08.09.2020.
Chmieleńskie organy
 

W sobotę 05 września o godz. 18.00 Ks. Bp Krzysztof Włodarczyk pobłogosławił odrestaurowane organy w kościele filialnym w Chmielnie.

Z historią obecnego kościoła łączy się osoba Ewalda von Kleista, który jest fundatorem tej świątyni zbudowanej w pierwszej dekadzie XX wieku. W tym czasie ufundowano także organy wykonane przez firmę organmistrzowską Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą. To jest już trzeci instrument w parafii na nowo przywrócony do muzycznego życia. Jak wspominają starsi mieszkańcy obecne organy przestały grać na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Natomiast od września ubiegłego roku rozpoczęliśmy kapitalny remont tego instrumentu. Jeszcze raz chcę serdecznie podziękować panu prof. Bogdanowi Narlochowi,  bo on właśnie najbardziej napracował się przy tym instrumencie. Traktura pneumatyczna jest dosyć skomplikowana i mieści w sobie wiele membran, które trzeba było wymienić oraz wentyli na które trzeba było nakleić nowe filce. Odrestaurował też wszystkie drewniane piszczałki. Ogrom pracy. Przez cały ten czas towarzyszył nam także organmistrz z prawdziwego zdarzenia, pan Bronisław Urbański. To on na nowo wyremontował płuca instrumentu, a więc  miech.  Sprowadził z Węgier silnik z dmuchawą i to wszystko pięknie zmontował. Także zajął się metalowymi piszczałkami. Część z nich odnowił a brakujące (ok 70) zamówił a następnie po wstawieniu na wiatrownicę wystroił i zintonował. Jesteśmy za to wdzięczni. Prawie po pięćdziesięciu latach wrócił do tego kościoła dawny instrument, który, mam nadzieję, będzie nam towarzyszył przez  wiele następnych lat. Św. Augustyn napisał, że „kto śpiewa ten dwa razy się modli”. Niech więc tę naszą modlitwę wspomaga i jeszcze bardziej nas zbliża do Boga.

 

 

Zmieniony ( 08.09.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »