Sondy

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości
Strona główna
Chmielno witraże Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: ks. Ryszard Baran   
03.03.2021.

 

Witraże w prezbiterium kościoła filialnego w Chmielnie

Pisałem już o tym, że kościół filialny w Chmielnie jest najmłodszym dzieckiem parafii. Zbudowany około 1925 roku, ufundowany przez Ewalda von Kleista, właściciela majątku w Smęcinie. Od czasu budowy do 1945 r. kościół protestancki, pod patronatem rodu Kleistów. Po 1945 kościół rzym-kat., poświęcony 23.06.1946 r. pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.

Kontynuujemy prace związane z renowacją witraży. Te najcenniejsze, zbudowane przez ówczesnego witrażystę ze Szczecina  Baldwina Schulze, znajdują się w prezbiterium kościoła.

W jednym z nich widnieje herb rodziny Kleist, w drugim herb rodziny jego żony Medem.

W środkowym PX, znak Chrystusa, który jest  Alfą i Omegą, Początkiem i Końcem.

Witraże, już prawie stu letnie wymagają renowacji, podobnej jak te w kościele parafialnym czy w pozostałych kościołach filialnych.  Zostaną dokładnie oczyszczone w specjalnym środku chemicznym. Następnie witrażyści pokleją popękane szkła i zostanie wymieniony  utleniony ołów. (poszczególne szkła łączone są takimi ołowianymi taśmami). Podobnie jak w prezbiterium kościoła w Bobolicach rekonstrukcją chmieleńskich witraży zajmie się p. Krzysztof Marcinkiewicz, witrażysta artysta z Koszalina. Na zewnątrz już mamy zamontowane specjalne ramy z klejonymi szybami, które będą chronić witraże od zewnątrz. Wykonał je p. Marcin Bartczak. Za co jestem mu bardzo wdzięczny.

 

 

Zmieniony ( 03.03.2021. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »