Strona główna arrow Ogłoszenia
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: ks. Ryszard Baran   
16.02.2008.

     OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
     V Niedziela Zwykła   (07 lutego 2016 r.)

 

 

            

 

Wielki Post.

Szybko się kończy tegoroczny karnawał! W tym tygodniu, 10 –tego lutego przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

            W Środę Popielcową obowiązuje nas post ścisły ilościowy. Post ilościowy polega na jednym posiłku dziennie do syta, wolno jednak przyjąć trochę pokarmu rano i wieczorem, zachowując co do ilości zwyczaje miejscowe. Środą Popielcową rozpoczynamy także Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

            Msze św. w tym dniu w parafii o godz. 8.00 i 18.00

            Na filiach:

            W Chmielnie i Poroście - godz. 15.30

            W Kurowie i Goździe    - godz. 17.00

 

Nabożeństwa Pasyjne.

W piątek Droga krzyżowa dla dzieci o 17.00. Droga Krzyżowa dla dorosłych  i młodzieży o 17.30.   W niedzielę “Gorzkie Żale” z kazaniem pasyjnym o godz. 17.15. Wszystkich Parafian gorąco zachęcamy do uczestnictwa w tych uświęconych tradycją nabożeństwach. Niech one pomogą nam wgłębić się w tajemnicę Męki Pańskiej. Rekolekcje Wielkopostne w tym roku planujemy od Piątej Niedzieli Wielkiego Postu, tzn. od 13 – tego marca.

 

            W dzisiejszej prasie...

- „Ratuj duszę swoją” – te słowa niejednego grzesznika uratowały przed skokiem w przepaść rozpaczy. Są mottem wielkopostnego poradnika dla grzeszników w „Gościu Niedzielnym”

- w jaki sposób anioł przygotowywał objawienia Matki Bożej w Fatimie? Jakie przesłanie przyniósł posłaniec z nieba?

- pisma medyczne ujawniają szkodliwe skutki antykoncepcji hormonalnej. Dlaczego nie mówi się o tym głośno?

- czy opracowany przez naukowców z Zabrza błękitny węgiel oczyści polskie miasta i wsie ze smogu?

 

Jak zwykle zapraszamy do dobrej lektury.

 

 

 

     

Zmieniony ( 06.02.2016. )