Strona główna arrow Chmielno
Kościół w Chmielnie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: ks. Ryszard Baran   
16.02.2008.

kościół w Chmielnie

Chmielno, jako wieś jest dawną osada pofolwarczna, założona w XIX w., rozbudowana na początku XX w. na gruntach majątku w Smęcinie gm.Tychowo. Rycerski majątek w Smęcinie od XVII w. do 1945 r.należał do rodu von Kleist. V 1928 r. jego właścicielem, wraz z folwarkiem w Chmielnie był Ewald von Kleist mieszkający w Smęcinie. Folwarkiem zarządzał administrator.W czasie rozbudowy osady folwarcznej, na początku XX w, po wschodniej stronie założenia dworskiego, które zostało zniszczone po 1945 r., rodzina von Kleistów wybudo­wała we wsi kościół zachowany do dziś KOŚCIÓŁ rzymsko-katolicki filialny p.w.św.Jana Chrzciciela, parafia NMP w Bobolicach. Diecezja Koszalinsko-Kołobrzeska. Zbudowany około 1925 r. z fundacji rodu von Kleist. Od czasu bu­dowy do 1945 r. kościół protestancki, pod patronatem właścicieli majątku w Smęcinie. Po 1945 r. kościół rzym.-katolicki, poświęcony 23.06.1946 r. W tym okresie przy kościele nie prowadzono zbyt wielu prac. Na zewnątrz położono betonowe płyty, a we wnętrzu pomalowano ściany.Ostatnio wykonane prace: W 1994 r. wykonano gruntowny remont elewacji kościoła. Pouzupełniano wszystkie ubytki (odpadały całe bloki) i założono plastikowe rynny. Uzupełniono cementowe dachówki na dachu kościoła i wieży. W 1997 r. zmieniono całą instalację elektryczną, w wieży zamontowano nowe żaluzjeW 1998 r. przołowiowano witraże najbardziej zagrożone zniszczeniem2003 – odsłonięcie starej polichromii we wnętrzu kościoła2004 – odrestaurowanie i uruchomienie starego oryginalnego pieca.

 

Zmieniony ( 08.03.2008. )