Strona główna arrow Służba ołtarza
SŁUŻBA OŁTARZA Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Tomasz   
07.01.2014.


                      LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA

 PARAFII

PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP

W BOBOLICACH


 


 "Andrzej, brat Szymona Piotra, rzekł do Jezusa: Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby (...) Jezus wziął chleby i odmówiwszy dziękczynienie, rozdał siedzącym"
(J 6, 8-9, 11)

Tak, więc ów "praministrant" usłużył samemu Zbawicielowi i w ten sposób uczestniczył w cudzie rozmnożenia chleba i ryb, który możemy uważać za zapowiedź Eucharystii. 

Patronem ministrantów jest święty Dominik Savio, który urodził się 02-04-1842 r. w Turynie. Podczas Wielkanocy 08-04-1849 roku przyjął komunię świętą i z tej okazji złożył postanowienia: będę się często spowiadał  i komunikował,będę czcił dzień święty,moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja, raczej umrę,
a
niżeli zgrzeszę.

Dominik mając zaledwie pięć lat usługiwał do Mszy św. Zawsze punktualny, pobożny, zrównoważony. Jego największym pragnieniem było zostać świętym. Dążył do świętości pod okiem ks. Bosko, który mówił: "Bądź zawsze wesoły, spełniaj dobrze swoje obowiązki i pomagaj kolegom."

Całe życie Dominika było ciągłym staraniem się o świętość. Chory na nieuleczalną chorobę zmarł 09-03-1857 r. a w roku 1950 papież Pius XII ogłosił go błogosławionym a w 1954 roku ten sam papież zaliczył Dominika w poczet Świętych.

 

 

  ZDANIEM OPIEKUNA

 

Ministrant, to ktoś, kto przede wszystkim kocha Jezusa. Tylko ten jeden powód najbardziej uzasadnia poświęcenie i zaangażowanie, jakie wkładają chłopcy w swoją służbę. To wyraźnie widać, kto w taki sposób podchodzi do swej posługi.  Jest wyraźnie widoczna jego odpowiedzialność i wierność dyżurom oraz spontaniczna chęć uczestnictwa także w różnego rodzaju nabożeństwach. Spotykamy się jednak nie tylko przy ołtarzu. Wspólnie często grywamy np. w piłkę. Bardzo zależy mi na tym,
by ministranci tworzyli zgraną wspólnotę, mającą jeden cel: służyć Jezusowi. Każdy ma swoje miejsce we wspólnocie Kościoła, a więc i w służbie liturgicznej. Ważne są przede wszystkim obecność i zaangażowanie. Opieka nad ministrantami, choć wymaga odpowiedzialności, przynosi również radość, że mogę pomagać chłopcom coraz głębiej przeżywać każde liturgiczne spotkanie z Chrystusem. Cieszy fakt, że chłopcy właśnie w taki sposób chcą angażować, poświęcając wolny czas.  Niektórzy z ministrantów angażują się także sportowo, muzycznie, intelektualnie, uczestnicząc w różnego rodzaju szkolnych kołach i konkursach. Wszystko to niewątpliwie wpływa całościowo na ukształtowanie ich człowieczeństwa. Trudno niestety przecież ukryć inny fakt, że niektórzy przecież spośród ich rówieśników swój czas  i człowieczeństwo tracą angażując się w sprawy, które czasem w dość dużym stopniu wpływają szkodliwie na nich samych i na społeczeństwo. Tym bardziej więc cieszę się, że chłopcy 
będący ministrantami wybierają dobrą drogę.

Oby na niej wytrwali – o to proszę Boga w codziennej modlitwie.

ks. Bogusław Fortuński - opiekun ministrantów

 

 

  

Ministranci parafii pw. Wniebowzięcia NMP w 2017 r.:

 

 

 

 

LEKTORZY

1.               Tobiasz Banaszek

2.               Kacper Czarnota

3.               Karol Lewicki

4.               Tomasz Piskorowski

5.               Rafał Rożnowski

6.               Łukasz Świercz

 

MINISTRANCI NAJSTARSI

7.               Filip Janik

8.               Krystian Kowalczyk

9.               Hubert Kupczak

10.        Marek Malazdra

11.        Oskar Malazdra

 

MINISTRANCI STARSI

12.        Filip Banaszek

13.        Marcin Czarnecki

14.        Cezary Czosnowski

15.        Kacper Kasprzycki

16.        Jakub Kłos

17.        Gabriel Jarzyński

18.        Dawid Moszczyński

19.        Oskar Ozimek

 

MINISTRANCI MŁODSI

20.        Tomasz Czarnota

21.        Jakub Hop

22.        Kacper Janicki

23.        Jakub Jarzyński

24.        Jakub Madej

25.        Kacper Modrzejewski

26.        Tomasz Olender

27.        Dawid Stanisławski

28.        Paweł Wardak

29.        Szymon Zakrzewski

30.        Patryk Zdanowski

 

 
 
 

Liturgiczna Służba Ołtarza w parafiach filialnych:

 

 

 CHMIELNO

 

AKTUALNIE W CHMIELNIE BRAKUJE MINISTRANTÓW !!!

Serdecznie zachęcamy młodych chłopców, którzy zechcieliby dołączyć do grona ministrantów. Szczególną prośbę kierujemy do rodziców, aby porozmawiali ze swoimi dziećmi i zachęcili je do służby przy ołtarzu.

 

W celu uzyskania informacji prosimy o kontakt z księdzem Bogusławem.

 

 

 

GOZD

Marcin Romanik mł. ministrant 

Andrzej Romanik st. ministrant 

 

KUROWO

 

 

ministrkurowo

 Artur CHYTRA  - lektor, st. ministrant

 

Grzegorz BECHLER – st. ministrant

 

Maciej WOJTASZUK – st. ministrant

 

Krzysztof BĘBEN – st. ministrant

 

Arkadiusz KOWALCZYK – mł. ministrant

 

Bartłomiej ZIMNICKI – mł. ministrant

 

Radosław CHYTRA - mł. ministrant

 

Michał KOZAK - mł. ministrant 

 

 

 

POROST

 

 

AKTUALNIE W POROŚCIE BRAKUJE MINISTRANTÓW !!!

Serdecznie zachęcamy młodych chłopców, którzy zechcieliby dołączyć do grona ministrantów. Szczególną prośbę kierujemy do rodziców, aby porozmawiali ze swoimi dziećmi i zachęcili je do służby przy ołtarzu.

W celu uzyskania informacji prosimy o kontakt z księdzem Bogusławem.

 

 

 

 

 

 

 

DZIAŁ "KRONIKA" Z KOŃCEM 2009 ROKU ZOSTAJE     ZAMKNIĘTY

 

 

 

            N A S Z A   K R O N I K A

 


18 WRZEŚNIA A.D. 2009 – ŚWIĘTO ŚW. STANISŁAWA KOSTKI

 

  NOWI MINISTRANCI

Wieczorem, podczas uroczystej Mszy świętej, do służby liturgicznej zostali przyjęci:

 

Tobiasz Banaszek, Karol Bucholz, Łukasz Raj, Mateusz Raj.

 

Nowym ministrantom życzymy wielu łask Bożych i Bożego błogosławieństwa  w posłudze, którą przyrzekli pełnić pilnie, pobożnie i radośnie.

 


 

20 CZERWCA A.D. 2009 – DEKANALNY DZIEŃ SKUPIENIA  MINISTRANTÓW, NOWI KANDYDACI DO SŁUŻBY LITURGICZNEJ

Ministranci naszego dekanatu zgromadzili się w kompleksie rekreacyjno – sportowym w Bobolicach.  Ogólnie w tym Dniu Skupienia Ministrantów wzięło udział pięć parafii: Bobolice, Świeszyno, Manowo, Zegrze Pomorskie, Biały Bór. Najważniejszym punktem tego wydarzenia była Msza święta. Przewodniczył jej Ksiądz Dziekan, a spośród zaproszonych gości uczestniczyli w niej: Burmistrz Bobolic - Pan Sylwester Sobański, Zastępca Burmistrza – Pani Mieczysława Brzoza, Menedżer ds. Sportu – Pan Zbigniew Rewkowski. Pod ich adresem Ksiądz Dziekan skierował po Mszy św. specjalne słowa wdzięczności, ponieważ dzięki życzliwości i władz samorządowych spotkanie mogło odbyć się w naszym nowoczesnym kompleksie sportowo-rekreacyjnym. Ministranci przyłączali się do tych podziękowań brawami. Pod koniec Mszy świętej czterech chłopców z naszej parafii wyraziło chęć wejścia w szeregi służby liturgicznej. Są to: Tobiasz Banaszek, Mateusz i Łukasz Raj oraz Karol Bucholz. Zostali kandydatami na ministrantów i od teraz będą przygotowywać się do tego, by służyć Bogu jako ministranci. We Mszy uczestniczyli także Proboszczowie: Ks. Leszek Szurek z Manowa a zarazem Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej, a także Ks. Bogdan Gibczyński z Manowa. Po zakończonej liturgii ministranci udali się do Sali Konferencyjnej, gdzie spotkał się z nimi Strażnik Miejski – Pan Marek Kowalski, by ukazać im problem pijanych kierowców. Chłopcy obejrzeli film pt. „Eksperyment”, który przedstawiał zachowanie osób prowadzących pojazdy po spożyciu alkoholu. Na pamiątkę tego spotkania ministranci otrzymali ekologiczne (wykonane z tektury) długopisy z logo bobolickiej Straży Miejskiej. Następnie w stołówce chłopcy mogli posilić się grochówką i ciastem. by nabrać sił do rozgrywek o Puchar Przechodni Mistrza Dekanatu Bobolice w Piłce Nożnej Ministrantów.

 

Do tej pory ministranci naszej parafii mogli poszczycić się tym pucharem. Jednak w tym roku Mistrzami Dekanatu Bobolice w piłce nożnej zostali ministranci z Parafii Biały Bór. Drużyna z naszej parafii zajęła ostatecznie II miejsce. Miejsce III zajęli ministranci z Manowa, IV miejsce przypadło drużynie z filii Niedalino Parafii Zegrze Pomorskie, V miejsce zdobyli chłopcy Zegrza Pomorskiego, a VI ze Świeszyna.

 

Puchary wręczali osobiście: Burmistrz Bobolic – Sylwester Sobański, Zastępca Burmistrza – Mieczysława Brzoza, Menedżer ds. sportu – Zbigniew Rewkowski.

 

 


14 MARCA A.D. 2009 – PARAFIALNY TURNIEJ O TYTUŁ MISTRZA MINISTRANCKIEJ PIŁKI NOŻNEJ

                

Rozgrywki odbyły się na Hali Widowiskowo – Sportowej. Patronat Honorowy nad turniejem objęła Pani Mieczysława Brzoza – Zastępca Burmistrza. Do turnieju zgłosiły się trzy drużyny: z Porostu, z Chmielna i z Bobolic. Wycofali się ministranci z Gozdu i Kurowa. W sumie zostały rozegrane trzy mecze: Najpierw Bobolice zremisowały z Porostem 3:3. Potem Porost wygrał z Chmielnem 7:4. Ostatniemu meczowi przypatrywała się Pani Wiceburmistrz. O zwycięstwo walczyły drużyny z Bobolic i Porostu, co zakończyło się wynikiem 7:1. O ostatecznym wyniku turnieju zdecydowała ilość punktów i zdobytych bramek. W ten sposób został wyłoniony zwycięzca, którym została drużyna z Bobolic. Drugie miejsce zajęła drużyna z Porostu, a trzecie – z Chmielna i Ujazdu.

 

 


23 LISTOPADA A.D. 2008 – UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA – NOWI KANDYDACI I MINISTRANCI

 

W gronie ministrantów witamy: Mateusza Nowackiego, Patryka Chowańca, Sebastiana Jarzyńskiego, Konstantego Hnata, Huberta Kupczaka. Po raz pierwszy założyli komże i złożyli swoje ministranckie przysięgi podczas uroczystej Mszy świętej o godz. 11.30

 

 


3 LISTOPADA A.D. 2008 – NOWY PREZES MINISTRANTÓW

 

Chciałbym najpierw bardzo serdecznie podziękować Łukaszowi za dotychczasowe pełnienie funkcji prezesa ministrantów: za wszelką pomoc i spotkania z kandydatami. Jednocześnie życzę, by utrzymał nadal w sobie tę głęboką więź z Chrystusem, którą osiągamy poprzez życie sakramentalne. Nowym prezesem został Maciej Strzeszewski…

 

Dość późno zaczął być ministrantem, bo dopiero w III klasie gimnazjum. Dość szybko jednak wszedł w tajniki służby Bożej, potem został lektorem. A teraz będzie reprezentował naszych ministrantów oraz pomagał mi i swoim młodszym kolegom, by liturgiczna służba Boża była sprawowana w naszej parafii jak najpiękniej i na jak najwyższym poziomie.

 

 


24 MAJA A.D. 2008 – DEKANALNY DZIEŃ SKUPIENIA w BOBOLICACH

  Ponad stu ministrantów, którzy 24 maja w naszej parafii uczestniczyli w Dekanalnym Dniu Skupienia Ministrantów miało okazję do odnowienia swoich przyrzeczeń ministranckich. Ksiądz Dziekan Andrzej Bujar przyjął do służby liturgicznej 6 kandydatów oraz jednego lektora. Potem wszyscy uczestnicy zmierzyli się w turnieju piłki nożnej o Puchar Przechodni Mistrza Dekanatu. Tytuł ten przypadł naszym ministrantom.

 

Na Dekanalny Dzień Skupienia przybyli ministranci z parafii: Manowo, Świeszyno, Zegrze Pomorskie, Kłanino, Biały Bór. O godz. 10.30 rozpoczęła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył Ksiądz Dziekan Andrzej Bujar. Do grona ministrantów zostali przyjęci: Sebastian Chowaniec, Filip Janik, Marek Malazdra, Bartosz Turkowski, Radosław Chytra (Kurowo), Michał Kozak (Kurowo). Nowym lektorem został Kamil Rzeszotarski. Wszyscy, którzy odnawiali swoje przyrzeczenia ministranckie złożyli je na ołtarzu na znak ofiarowania siebie Panu Jezusowi. Wcześniej, w słowie Bożym zostali zaproszeni już nie do służby, ale do przyjaźni z Jezusem.

 

Po Mszy św. uczestnicy mogli wysłuchać świadectwa najstarszego ministranta w naszej parafii Pana Tadeusza Adamczyka (82 lata).

 

Pełen emocji okazał się turniej piłki nożnej o Puchar Przechodni Mistrza Dekanatu Bobolice. Ostatecznie zwyciężyła drużyna z naszej parafii, II miejsce zajęli ministranci z Manowa, III – Biały Bór, IV – Świeszyno, V – Kłanino, VI – Zegrze Pomorskie.

 

Każda z drużyn otrzymała pamiątkowe dyplomy, a wicemistrzowie i mistrzowie dodatkowo jeszcze po piłce.

 

Podczas trwania meczów wszyscy mogli posilić się pieczonymi w ognisku kiełbaskami, a także ciastem, które specjalnie na tę okazję upiekły mamy naszych ministrantów.

 

Piłki ufundował je jeden z rodziców naszych ministrantów, za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy także wszystkim rodzicom,  wszystkim rodzicom naszych ministrantów, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w zorganizowanie i gościnne przyjęcie chłopców z innych parafii, za upieczone ciasta i opiekę kulinarną podczas turnieju. Dziękujemy Dyrektorowi Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, za możliwość korzystania z nowego euroboisku, ale też państwu Żwirbla za udostępnienie miejsca na ognisko. Szczęgólne podziękowania składamy Panu Łukaszowi Fir za sędziowanie podczas rozgrywek.

 

 


1 MAJA A.D. 2008 DIECEZJALNA PIELGRZMKA MINISTRANTÓW 

  Dziesięciosobowa grupa ministrantów z naszej parafii wzięła udział w Diecezjalnej Pielgrzymce Ministrantów, która 1 maja 2008 r. odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Wielką niespodziankę zgotowała nam nasza reprezentacja podczas tego wydarzenia… zajęliśmy I miejsce w turnieju piłki nożnej!

  J W finale zagraliśmy z ministrantami z Parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie, podczas którego sytuacja znowu się powtórzyła, ponieważ po niezwykle wyrównanym meczu, dopiero w rzutach karnych osiągnęliśmy upragnione zwycięstwo. Oto skład naszej drużyny: 1. Maciej Strzeszewski – kapitan, 2. Jacek Czesnowski, 3. Karol Grześkowiak, 4. Łukasz Świercz, 5. Marcin Kłos, 6. Kamil Lewicki, 7. Dawid Bujnicki – bramkarz, 8. Emil Kłos, 9. Mateusz Szydłowski, 10. Łukasz Szydłowski

 

 

 


LUTY A.D. 2008 REZYGNACJE

  

W tym miesiącu z szergów parafialnej służby liturgicznej odeszli:  lektor Przemysław Klimek, a także trzej ministranci: Paweł Szydłowski, Krystian Czarnota, Kamil Nawrocki.

 

ZA ICH DOTYCHCZASOWĄ SŁUŻBĘ DZIĘKUJEMY I ŻYCZYMY WIELU ŁASK BOŻYCH

 

 

 


9 LUTEGO A.D. 2008 MINISTRANCI NA ŁYŻWACH

Kilkunastoosobowa grupa ministrantów z naszej parafii miała okazję spróbować swoich sił na lodzie, kiedy to wspólnie pojechaliśmy na sztuczne lodowisko w Koszalinie. Dwugodzinna jazda na łyżwach – to doskonała forma aktywnego wypoczynku podczas zimowych ferii, to także niesamowity relaks, ale i sposób na spożytkowanie energii. Wracaliśmy naprawdę wymęczeni, ale i zadowoleni.

 


29 czerwca A.D. 2007 NOWI MINISTRANCI I KANDYDACI

 

29 czerwca 2007 r., w Uroczystość Świętych Apsotołów Piotra i Pawła, w naszym kościele parafialnym, Kamil Rzeszotarski (obecnie w I klasie liceum) oraz Tomasz Piskorowski (obecnie III klasa szkoły podstawowej) stali się kandydatami do służby liturgicznej. Od tamtego czasu przygotowywali się do pełnienia służby ministranckiej. Właśnie w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – 25 listopada 2007 r., podczas uroczystej Mszy św. w otoczeniu starszych kolegów wstąpili w szeregi ministrantów. Z kolei do takiej chwili, będzie przygotowywało siedmiu chłopców, którzy w tym samym dniu wyrazili chęć służenia Jezusowi. W ten sposób stali się kandydatami do służby liturgicznej.

 

Pod koniec Mszy św. zostali dopuszczeni do służby liturgicznej, nałożyli przyniesione i poświęcone wcześniej komże oraz złożyli przyrzeczenie, iż swoją służbę będą pełnić pobożnie, pilnie i radośnie. Złożyli je potem na ołtarzu, wyrażając symbolicznie chęć poświęcenia się Bogu.

 

Po nich przyszła kolej na siedmiu chłopców, którzy poprzez specjalną wspólnie odmówioną modlitwę wyrazili swoją chęć przygotowywania się jako kandydaci do pełnienia służby przy ołtarzu. Byli to:

 

Sebastian CHOWANIEC, Filip JANIK, Remigiusz KLIMEK, Marek MALAZDRA, Oskar MALAZDRA, Karol MODRZEJEWSKI, Bartłomiej TURKOWSKI

 

Miejmy nadzieję, że w maju, podczas „Białego Tygodnia”, ci chłopcy staną się ministrantami. O to także prosiliśmy Jezusa w Litanii podczas nabożeństwa eucharystycznego.

 

 


25 marca A.D. 2007 NOWI LEKTORZY

 

W niedzielę, 25 marca 2007 r., w kościele parafialnym, podczas Mszy św. odbyła się uroczystość przyjęcia nowych lektorów  Od tego momentu czterech dotychczasowych ministrantów, będzie mogło czytać słowo Boże, uczestnicząc w różnego rodzaju nabożeństwach.

 

Nowymi lektorami zostali: Maciej Strzeszewski, Przemysław Klimek, Piotr Zieniewicz, Kamil Lewicki

 

Polecając ich Bogu, życzymy wielu Bożych łask w służbie Chrystusowi Panu. Króluj nam Chryste!

 

 

Zmieniony ( 25.04.2017. )