Chmielno

Chmielno, jako wieś jest dawną osadą pofolwarczna, założona w XIX w., rozbudowana na początku XX w. na gruntach majątku w Smęcinie gm. Tychowo. Rycerski majątek w Smęcinie od XVII w. do 1945 r. należał do rodu von Kleist. V 1928 r. jego właścicielem, wraz z folwarkiem w Chmielnie był Ewald von Kleist mieszkający w Smęcinie. Folwarkiem zarządzał administrator. W czasie rozbudowy osady folwarcznej, na początku XXw, po wschodniej stronie założenia dworskiego, które zostało zniszczone po 1945 r., rodzina von Kleistów wybudo­wała we wsi kościół zachowany do dziś KOŚCIÓŁ rzymsko-katolicki filialny p.w.św. Jana Chrzciciela, parafia NMP w Bobolicach. Diecezja Koszalińsko-kołobrzeska. Zbudowany około 1925 r. z fundacji rodu von Kleist. Od czasu bu­dowy do 1945 r. kościół protestancki, pod patronatem właścicieli majątku w Smęcinie. Po 1945 r. kościół rzym.-katolicki, poświęcony 23.06.1946 r. W tym okresie przy kościele nie prowadzono zbyt wielu prac. Na zewnątrz położono betonowe płyty, a we wnętrzu pomalowano ściany. Ostatnio wykonane prace: W 1994 r. wykonano gruntowny remont elewacji kościoła. Pouzupełniano wszystkie ubytki (odpadały całe bloki) i założono plastikowe rynny. Uzupełniono cementowe dachówki na dachu kościoła i wieży. W 1997 r. zmieniono całą instalację elektryczną, w wieży zamontowano nowe żaluzje. W 1998 r. przołowiowano witraże najbardziej zagrożone zniszczeniem 2003 – odsłonięcie starej polichromii we wnętrzu kościoła 2004 – odrestaurowanie i uruchomienie starego oryginalnego pieca.