Strona główna
WIELKANOC 2010 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
04.04.2010.

CZY CZŁOWIEK W ZMAGANIU

ZE ŚMIERCIĄ MUSI ZAWSZE PRZEGRYWAĆ?

 

 

procesja rezurekcyjnaŚwiatło, słowo, woda, ofiara – pod tymi znakami wyraża się w liturgii Wigilii Paschalnej całe znaczenie Wielkiej Nocy. W Wielką Sobotę o godz. 20.00 rozpoczęły się bardzo bogate w symbolikę obchody misterium paschalnego – naszego przejścia ze śmierci do życia. Prowadzi nas Chrystus – Światłość świata. Po całonocnej adoracji, o 6.00 rano rozpoczęła się procesja rezurekcyjna, a po niej Msza św.

 

W TĘ NOC PEŁNĄ BLASKU RADUJ SIĘ KOŚCIELE ŚWIĘTY

 

zapalenie paschału

Poświęcenie ognia, zapalenie paschału – symbolu Chrystusa, wniesienie go do ciemnego kościoła, który za chwilę rozbłyśnie blaskiem światła… Cały obrzęd Liturgii światła ma nam pomóc ujrzeć światło Chrystusa, które rozprasza ciemności grzechu i śmierci. światło Chrystusa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DLACZEGO TA NOC JEST INNA NIŻ WSZYSTKIE?

 

Liturgia słowaTo pytanie podczas żydowskiej Paschy stawia najmłodszy syn swemu ojcu. Dziś odpowiadał nam nie sam Bóg w słowie Bożym zawartym w ośmiu czytaniach i Ewangelii. Historia zbawienia od stworzenia świata do zmartwychwstania Chrystusa opowiedziana przez Boga ustami lektorów i kantorek ma pomóc nam w dostrzeżeniu wyjątkowości Wielkiej Nocy, której dokonuje się najważniejsze dla naszej wiary wydarzenie – Zmartwychwstanie Chrystusa.

Jest ono ogłaszane na cały świat dźwiękiem dzwonów kościelnych i dzwonków, które biją podczas uroczystego śpiewu „Chwała na wysokości”.

 

 

 

ZNAK WODY

 

poświęcenie wody

Pozwala nam na przypomnienie sobie naszego chrztu. Podczas Wigilii Paschalnej, słowami modlitwy zostaje poświęcona woda, w którą wkłada się paschał.

 pokropienie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i pokropienie wodą pomagają nam na nowo uwierzyć, że jesteśmy dziećmi Bożymi, które otrzymały nowe życie w Chrystusie.

 

 

 

 

 

SPOTKANIE ZE ZMARTWYCHWSTAŁYM

 

W Liturgii Eucharystycznej przychodzi do nas Zwycięzca śmierci, piekła i szatana. Pozwala nam karmić się swoim uwielbionym Ciałem, abyśmy dzięki temu Pokarmowi mogli kiedyś zmartwychwstać do nowego życia.

 

całonocne czuwanie

 

 

Po zakończonej Liturgii Wigilii Paschalnej rozpoczęła się całonocna adoracja, którą prowadziła schola i młodzież parafialna. Tradycyjnie całonocne czuwanie przy Grobie Pańskim podjęli również strażacy z naszej OSP w Bobolicach.

 

 

 

 

 

 

czuwanie młodzieży

 

 

 

„CHOĆ POLEGŁ WÓDZ ŻYCIA, KRÓLUJE DZIŚ ŻYWY…”

 

rezurekcyjne błogosławieństwo

O 6.00 rano rozległ się dźwięk dzwonu z naszego kościoła parafialnego, ogłaszając w ten sposób zmartwychwstanie Chrystusa, który w sakramentalnej postaci niesiony w procesji rezurekcyjnej przez proboszcza, błogosławił naszej parafii.

 

 

 Msza rezurekcyjna

 

  Bolesne doświadczenia śmierci bliskich nam osób (przywołana postać śp. Pana Jana Karbowskiego) stały się dla Księdza Proboszcza punktem wyjścia do postawienia w homilii ważkiego pytania: czy człowiek w zmaganiu ze śmiercią musi zawsze przegrywać. Odpowiedź brzmi: nie. Alternatywą jest bowiem zmartwychwstanie Chrystusa, który zostawił nam pokarm życia wiecznego w Eucharystii. Ksiądz Proboszcz też niepokojąco stwierdził, że wielu pozbawia siebie tego pokarmu i rezygnuje z przyjmowania Komunii świętej.

Zmieniony ( 12.11.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »