Strona główna
670-LECIE BOBOLIC W CIENIU ŻAŁOBY NARODOWEJ Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
17.04.2010.

DZIELIĆ SIĘ Z DRUGIM TO STAWAĆ SIĘ BOGATYM

 

Uroczysta Msza święta z okazji jubileuszu Bobolic 

 

 Radość przez łzy… Tak można określić klimat rozpoczętych wczoraj Uroczystości 670-lecia nadania Bobolicom praw miejskich. Dziękujemy Panu Bogu za ten jubileusz, nosząc od tygodnia (10 kwietnia) żałobę i ból po katastrofie prezydenckiego samolotu, w której zginęło 96 osób z Parą Prezydencką na czele. Niejednokrotnie do tej tragedii nawiązywał Ksiądz Biskup Paweł Cieślik, podczas uroczystej Mszy świętej otwierającej obchody naszego lokalnego Jubileuszu.

Nasze władze samorządowe

"Jako władze samorządowe doszliśmy do wniosku, że uroczystości obchodów 670 rocznicy należy rozpocząć właśnie od Mszy świętej dziękując Bogu za wszelkie łaski, jakie otrzymujemy od Niego, za odzyskanie wolności, bo Polak nie umie żyć bez wolności" – mówił w bobolickim kościele Burmistrz Bobolic Sylwester Sobański witając Księdza Biskupa Pawła. Nawiązując do katastrofy pod Smoleńskiem, Włodarz naszej gminy wezwał "wszystkich członków naszej lokalnej społeczności, abyśmy zapomnieli o wszystkich różnicach światopoglądowych i zastanowili się nad naszą najbliższą przyszłością."

 

utowrzony ze sztucznych kwiatów herb Bobolic zdobił kościółOdnosząc się w swojej homilii do Ewangelii o rozmnożeniu chleba przez Jezusa, Ksiądz Biskup Paweł położył główny akcent na umiejętność dzielenia się dobrem z drugim człowiekiem. Biskup zwrócił uwagę na zaskakującą ewangeliczną prawidłowość, według której „dzielić się z drugim, to stawać się bogatym”. Kierunek ku niebu oznacza najpierw wyjście od "ja" ku drugiemu "Ty", by razem tworzyć ewangeliczne "MY". Biskup Paweł dostrzegł w naszym mieście istnienie takiego dążenia. Jako przykład podał chociażby Siostry Pallotynki opiekujące się osobami niepełnosprawnymi, czy inne instytucje otaczające opieką potrzebujących.

Siostra Renata Szrajnert

 

 

 

 

 

Właśnie dlatego Siostra Renata Szrajnert – obecna przełożona bobolickich Pallotynek czytała słowo Boże podczas Mszy. Natomiast dary ofiarne przynieśli do ołtarza przedstawiciele władzy samorządowej: Burmistrz Bobolic – Sylwester Sobański, Zastępca Burmistrza – Mieczysława Brzoza, Przewodniczący Rady Miasta – Zdzisław Czarnecki.

 

Wezwania modlitwy powszechnej prowadziły uczennice naszego bobolickiego gimnazjum, którego świetność również podkreślił Ksiądz Biskup podczas uroczystości.

 

Słowa Księdza Biskupa to bardzo ważna wskazówka dla dalszego funkcjonowania naszej małej 670-letniej Ojczyzny. To kierunek, w którym trzeba podążać każdej wspólnocie pragnącej autentycznego rozwoju.

 

 Chór parafialny

  Prof. Bogdan Narloch

Cała liturgia miała wspaniałą oprawę muzyczną. Przy coraz bardziej odnowionych organach zasiadł gościnnie Profesor Bogdan Narloch. Innym szczególnym Gościem był Profesor Roman Gryń, który profesjonalną grą na trąbce towarzyszył grze organowej. Tradycyjnie już w oprawę liturgicznych obchodów wpisał się także nasz chór parafialny.

 

Prof. Roman GryńUwieńczeniem tej muzycznej harmonii organów, złotej trąbki i śpiewu chóru był piękny, półgodzinny koncert na zakończenie Mszy świętej. Z pewnością podobał się zgromadzonym wiernym, którzy każdy utwór nagradzali gromkimi brawami. Wszyscy wykonawcy wraz z Księdzem Proboszczem już wcześniej zdecydowali, że koncert zadedykują Ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

 

  Po zakończonej liturgii Ksiądz Biskup wraz władzami samorządowymi i zaproszonymi gośćmi udał się do Środowiskowego Domu Samopomocy, gdzie na wszystkich czekała uroczysta kolacja.

 

 

uroczysta kolacja

Zmieniony ( 12.11.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »