Strona główna
koncerty organowe Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: ks. Ryszard Baran   
19.08.2015.
Koncerty w Bobolicach w ramach 49 Międzynarodowego Festiwalu Organowego
 

Za nami już zaplanowane na ten rok w ramach 49 Międzynarodowego Festiwalu Organowego dwa koncerty. Gościliśmy artystów z Francji, Węgier i Białorusi. 

W pierwszym koncercie wystąpiła Francuzka organistka Celine Malnoury  z  Lyonu. Studiowała w Wyższych Szkołach Muzycznych w Lyonie, Paryżu i Grenoble w klasach organów. Nagrała nowo odkryte dzieła Michaela Corette dla radia France Kulture. Uprawia obszerną działalność pedagogiczną i koncertową we Francji oraz za granicą. Grała recitale w Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, Belgii, Danii, Czechach, na Słowacji i w Rosji.

- oraz Wiolonczelowy Visegrad Cello Quartet. Kwartet składał się z wiolonczelistów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Zespół prezentował  dorobek muzyczny każdego z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Pierwszy koncert odbył się w dniu 26 lipca o godz. 18.30.

 

 

W czwartek (13 sierpnia) o godz. 18.30 gościliśmy węgierskiego organistę, dyrygenta i kompozytora. Szilwesztra Rostettera.  Koncertował w wielu krajach Europy i za oceanem. Od 1998 r. wydano wiele jego płyt zawierających również jego własną twórczość na organy w autorskim wykonaniu. Jest  bardzo oddany działalności na rzecz przyjaźni polsko-węgierskiej, czego przejawem jest też popularyzacja polskiej muzyki na Węgrzech. Oprócz działalności muzycznej jest tłumaczem licznych artykułów i książek o tematyce historycznej i teologicznej z języka polskiego na węgierski i odwrotnie. Płynnie mówi po polsku. Mówi o sobie: jestem szwajcarskim Węgrem z polską duszą.

Wystąpił także  Państwowy Chór Ludowy i. M.K. Ogińskiego w Smargoniu (Białoruś). Oprócz występów okolicznościowych, związanych z  uroczystościami państwowymi, a także świętami cerkiewnymi (co wchodzi w zakres obowiązków chóru), zespół rocznie wykonuje ponad 200 koncertów w kraju i poza jego granicami. Państwowy Chór im. Michała Kleofasa Ogińskiego jest laureatem wielu prestiżowych konkursów muzyki cerkiewnej. Usłyszeliśmy utwory zainspirowane tematyką duchowną, jak i śpiewy pochodzące z liturgii cerkiewnej. Po raz pierwszy w swojej długiej działalności chór wykonywał muzykę prawosławną w kościele rzymskokatolickim. Po koncercie w kościele chór dał prawdziwy show na placu parafiadowym. Przepięknej ludowej muzyce towarzyszył także młodzieżowy balet. Dla wielu mieszkańców Bobolic i gości przeżyte koncerty to prawdziwa muzyczna uczta. Miejmy nadzieję, że podobnych artystów gościć będziemy i podziwiać w następnym roku.

 

 

byle jak fotografowali: Tomek Piskorowski i ks. Ryszard Baran

  

 

Zmieniony ( 26.02.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »