Strona główna
Koncert w Kurowie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: ks. Ryszard Baran   
13.07.2016.

 

 Koncert w Kurowie

 

  

Kurowo to wioska terytorialnie należąca do naszej gminy i parafii. W XIX wieku został wybudowany tam kościół, który obecnie po kapitalnym remoncie nabrał nowego blasku. W miejsce dawnych miodowych szyb w oknach nawy kościoła postaraliśmy się o witraże z prawdziwego katedralnego szkła. Światło zmieniło nastrój świątyni. Przybyło wiele ciepłego światła, zmienił się nastrój w świątyni. Istotnym elementem kurowskiego kościoła są organy dziewięciogłosowe zbudowane przez Voelknera, organmistrza, który swego czasu mieszkał w Duninowie i tam miał swój warsztat. Zbudował wiele instrumentów, które jeszcze do dzisiaj są zupełnie sprawne i cieszą uszy słuchaczy. W większości są to instrumenty liturgiczne, a więc służące podtrzymywaniu śpiewu podczas nabożeństw. Ale ostatnio przekonaliśmy się, że i taki instrument może być instrumentem koncertowym na którym pięknie wybrzmi toccata i fuga d-moll Bacha. Zademonstrował nam to prof. Bogdan Narloch na ostatnio urządzonym koncercie, który właśnie w dniu 10 lipca odbył się w Kurowie. Towarzyszył mu sextet instrumentów dętych studentów Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu pod przewodnictwem pana profesora Romana Grynia. W opinii mieszkańców to chyba pierwszy koncert tak wspaniałego zespołu profesjonalnych muzyków w kościele ? gdzieś na jakiejś wsi daleko od miasta?. Mogliśmy jednak doświadczyć jak wielki skarb w postaci tych odrestaurowanych organów posiadamy. Są rzeczy, których nie można przeliczać na pieniądze, czy jakieś inne wartości materialne. Są dzieła, które podnoszą ludzkiego ducha i one są najważniejsze, bo one kształtują naszą kulturę i niejako ciągną nas wzwyż. Temu też służy ta piękna muzyka, której słuchaliśmy ze wzruszeniem. Myślę, że nie było to jednorazowe spotkanie z wielką sztuką, a mieszkańcy Kurowa i Cybulina przez troskę o swój kościół zasłużyli na podobne spotkania w przyszłości.
Zmieniony ( 26.02.2020. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »