Strona główna arrow Bobolice
Kościół w Bobolicach Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: ks. Ryszard Baran   
16.02.2008.

kościół w Bobolicach

 

 

 

 

Istniejący obecnie kościół, zbudowany został w latach 1865-1886 na miej­scu wcześniejszej świątyni, która nosiła wezwanie św. Jana Chrzciciela. Jej budowę zaplanowano już w czasie lokacji miasta, w 1340 r., przyznając biskupom kamieńskim prawo patronatu nad świątynię miejską. Do realizacji budowy doszło jednak dopiero po 1350 r., a jej fundatorem był najprawdopodobniej biskup  Jan,  który  zatwierdził  przywileje  miejskie  Bobolic,  w 1350 r. Wzniesiona wówczas budowla, wg.J. Kohtego, była niewielką jednonawową, ce­glaną świątynią z prostokątną wieżą. Kościół ten został znacznie przebudowa­ny w 1631 r.  (taka data widniała jeszcze w XIX w. na szczycie wschodnim). W tym okresie był już świątynią protestancką, w której w 1563 r. pojawił się pierwszy pastor. W tym również czasie przeprowadzono pierwszą wizytację koś­cioła, trwającą do 1564 r. a przeprowadzoną przez pastora Johanna Harturga z Baunschweigu.

W 2 połowie XIX w., stary kościół został rozebrany, a na jego miejscu wzniesiono nową neogotycką budowlę, zachowaną do dziś.

W 1935 r. po pd. zachodniej stronie kościoła zbudowano zespół budynków mieszczących m.in. plebanię i kaplicę pomocniczą. Kaplica ta, poświęcona VI 1949 r. otrzymała wezwanie M.B. Częstochowskiej i służy kościołowi greko-katolickiemu. W mieście istniała jeszcze jedna kaplica p.w. św. Krzysztofa, rozebrana w 1950 r.

Główny kościół Bobolic, po 1945 r. stał się ponownie świątynią rzymsko katolicką, parafialną, poświęconą 9. VI 1946 r.

 

Zmieniony ( 15.06.2008. )